Üniversitemiz 10’uncu Sırada

Üniversitemiz 10’uncu Sırada

Yükseköğretim Kurulu'nun (YÖK) 2017-2018 akademik yılı istatistikleri yayımlandı. İstatistiklere göre üniversitemiz 2008 yılında kurulmasına rağmen kendisinden önce kurulan birçok üniversiteyi öğrenci sayısının il nüfusu içerisindeki oranına göre geride bırakarak 10’uncu sırada yer aldı.
Yükseköğretim Kurulu, her yıl olduğu gibi bu yıl da yükseköğretimde öğrenci, öğretim elemanı ve mezun sayılarına ilişkin istatistik verilerini kamuoyuyla paylaştı. 2017-2018 akademik yılına ilişkin paylaşılan Yüksek Öğretim Kurulu’nun rakamlarına göre, toplam 170 bin 173 kişinin yaşadığı Gümüşhane'de, 6 bin 381 önlisans, 10 bin 948 lisans, 906 yüksek lisans, 50 doktora öğrencisi olmak üzere Şubat dönemi mezunları sonrası toplam 18 bin 285 öğrencisi ile şehrin % 10,74’ünü oluşturan üniversitemiz, 177 üniversite arasından 10’uncu sırada yer aldı. Buna göre üniversitemizin öğrenci sayısı bir önceki yıla göre % 1, beş yıl önceki verilere göre de % 31 oranında artış gösterdi. Ayrıca üniversitemizde 2017-2018 eğitim öğretim yılında Almanya, Azerbaycan, Hollanda, Irak, Mısır, Moldova, Pakistan, Suriye, Türkmenistan, Ukrayna uyruklu 32; fiziksel, görme, işitme, kronik ve psikolojik problemleri olan 26 da engelli öğrenci eğitim gördü.
Üniversitemizde 14 profesör, 43 doçent, 193 doktor öğretim üyesi, 170 öğretim görevlisi, 211 araştırma görevlisi olmak üzere toplam 631 akademisyen görev yapıyor.
Rektörümüz Prof. Dr. Halil İbrahim Zeybek, üniversitemizin 10’uncu kuruluş yıldönümünde Yüksek Öğretim Kurulu’nun vermiş olduğu istatistiki verilere göre 10’uncu sırada olmamızın kendileri için güzel bir haber olduğunu dile getirdi. Rektörümüz açıklamasında, “Sürekli bir gelişim ve değişim içerisinde olan üniversitemiz için bizler gecemizi gündüzümüze katarak çalışıyoruz. Üniversitemizde akademisyen sayımıza öncelik verdik. İstatistiklerden de anlaşılacağı üzere bir önceki yıla göre yüzde 4, beş yıl önceye göre de yüzde 10 oranında akademisyen sayımızda artışlar oldu. Daha kaliteli bir eğitim için profesör sayımızda da önemli gelişmeler oldu. Göreve başladığımızda sadece 2 Profesörün bulunduğu üniversitemizde toplam 17 Profesör görev yapmaktadır. Bu ay içerisinde atanacak 3 arkadaşımızla birlikte bu sayımız 20 olacaktır. Öğrencilerimizin buradan aldıkları kaliteli bir eğitim sonrasında mutlu bir şekilde ayrılmaları bizlerin tek arzusudur. Gelişen ve geliştiren bir üniversite olarak Gümüşhane Üniversitesi, Gümüşhane ilimize hem ekonomik, hem kültürel, hem sosyal anlamda, hem de şehrin büyüyüp gelişmesi açısından büyük katkılar sunmaktadır. Bizler de Gümüşhane Üniversitesi olarak sloganına yaraşır bir şekilde şehir-üniversite bütünleşmesine çok büyük önem vermekteyiz. Bu hususta gerekli adımların atılması adına çalışmalarımızı hız kesmeden devam ettiriyoruz. Bu konuda bizlere desteklerini esirgemeyen herkese canı gönülden teşekkürlerimi sunuyorum.” şeklindeki düşüncelerine yer verdi.