BİGG Programı Başvuruları Başladı

BİGG Programı Başvuruları Başladı

Ekonomiye katkı sağlayacak iş fikirlerinin hayata geçirilmesini ve başlangıç şirketlerinin kurulmasını amaçlayan TÜBİTAK’ın “1512 Bireysel Genç Girişim (BİGG) Programı” başvuruları başladı.

Teknoloji ve Yenilik Odaklı İş Fikirlerine TÜBİTAK’tan ön ödemeli 200.000 TL hibe desteği ile girişimcilere kendi şirketini kurma fırsatı sunan projeye başvurular başladı. Projenin tanıtımı ve bilgilendirmeleri üniversitemizde 18 Kasım 2020, Saat: 14:30’da düzenlenecek bir programla online (çevrimiçi) olarak gerçekleştirilecek.

TÜBİTAK’ın “1512 Bireysel Genç Girişim (BİGG) Programı” kapsamında Karadeniz Teknik Üniversitesi Teknoloji Transferi Uygulama ve Araştırma Merkezi (KTÜ TTM) TÜBİTAK tarafından 2 yıl süre uygulayıcı kuruluş olarak yetkilendirildi. Üniversitemizde 27 Temmuz 2020 tarihli ve 31198 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmelikle hizmet vermeye başlayan Gümüşhane Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi Uygulama ve Araştırma Merkezi ile birlikte KTÜ TMM tarafından üniversitemiz akademisyenlerine ve lisansüstü öğrencilerine yönelik 1512 Bireysel Genç Girişim (BİGG) Programının tanıtımı kapsamında online bilgilendirme toplantısı yapılması planlandı.

Program hakkında bilgiler veren Rektörümüz Prof. Dr. Halil İbrahim Zeybek konuyla ilgili olarak şunları söyledi:

“Bilginin teknolojiyle buluşması ve günlük hayatta uygulanabilir hale gelmesi amacıyla kurulan Gümüşhane Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi Uygulama ve Araştırma Merkezi bu yönde ilk adımlarını atmaya başladı. Merkezimizin başlıca amaçları arasında özellikle üniversite-sanayi işbirliğinin gelişimine katkı sağlamak, üretilen bilginin topluma yayılması ve ticari ürüne dönüştürülmesi planlanmaktadır. Tüm bu amaçlar doğrultusunda TÜBİTAK’ın ‘1512 Bireysel Genç Girişim (BİGG) Programı’ kapsamında KTÜ TTM’in 2 yıl süre ile uygulayıcı kuruluş olarak yetkilendirilmesi neticesinde üniversitemiz ile işbirliği içerisinde bu faaliyetin tanıtımı ve başvuruları hakkında bilgilendirme toplantısı yapılacaktır. BİGG Programı, Türkiye’de girişimcilik ekosisteminin gelişimini hızlandıracak şekilde, TÜBİTAK’la birlikte girişimcilere destek verecek başka kuruluşları da bünyesinde toplayan, girişimcilere birçok ilde iş rehberliği, girişim kampları, eğitimler, ön kuluçkalık gibi hizmetler sağlayan ve geleceğe yönelik fikirlerin oluşturulduğu bir programdır. İş fikirlerini bu hizmetlerden faydalanarak geliştiren girişimci adayları, hazırlayıp ön onay aldıkları iş planlarıyla TÜBİTAK’a başvurmakta ve 200.000 TL’ye kadar olan hibe destekten yararlanmak için yarışmaktadır. Projeye herhangi bir lisans programından 1 yıl içerisinde mezun olabilecek öğrenciler, yüksek lisans veya doktora programına kayıtlı öğrenciler ve lisans, yüksek lisans veya doktora derecelerinden herhangi birini en çok 10 yıl önce almış olanlar başvuru yapabilecektir. Ülkemizdeki genç girişimcilere büyük katkılar sağlayacağını düşündüğümüz bu programın tanıtım toplantısına isteyen herkes katılabilir.”

Online toplantı günü, saati ve toplantı linki aşağıda verildiği şekliyledir:

Bilgi için: Doç. Dr. Enver AKARYALI (Gümüşhane Üniversitesi TTO Müdürü),

İrtibat Tel: 0456 233 10 00 (dahili: 1696) Etkinlik Tarihi: 18.11.2020 Çarşamba

Etkinlik Saati: 14:30 Etkinlik Bağlantısı: https://meet.google.com/oag-temz-oex