Akıllı Şehirleşme Protokolü İmzalandı

Akıllı Şehirleşme Protokolü İmzalandı

Üniversitemiz ile Gümüşhane Belediyesi arasında “Coğrafi Veri Altyapısı ve Akıllı Şehir Teknolojileri Geliştirme İş Birliği Protokolü” imzalandı.

Protokol kapsamında akıllı şehir uygulamaları, teknoloji geliştirme projeleri, uygulama geliştirme projeleri, veri analizleri ve yeni veri üretimi, veri madenciliği ve kapasite geliştirme çalışmaları alanlarında işbirliği yapılacak. İmzalanan protokol ile Üniversitemiz ve Gümüşhane Belediyesi iş birliğiyle Ulusal Coğrafi Bilgi Stratejisi ve Eylem Planı ile Ulusal Akıllı Şehirler Stratejisi ve Eylem Planında yer alan stratejiler ve eylemlere yönelik faaliyetlerde bulunulacak.

Rektörlük makamında gerçekleştirilen imza törenine Gümüşhane Belediye Başkanı Vedat Soner Başer, Belediye Başkan Yardımcısı Necati Yılmaz, Edebiyat Fakültesi Coğrafya Bölümü Bölüm Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Fatih Işık, Bölüm Başkan Yardımcısı Dr. Öğr. Üyesi Selim Eraslan ve Gümüşhane Belediyesi Destek Hizmetleri Müdürü Nusret Arslan katıldı.

Yapılacak ortak çalışmalarla teknik ve insan kaynaklarının kapasitelerinin de geliştirileceği projede, belediye birimlerinde yapılacak çalışmaların birlikte yürütülmesi sağlanacak ve Ar-Ge faaliyetlerini yürütme ve uygulama noktasında çalışmalar gerçekleştirilecek.

İmzalanan protokole ilişkin açıklamalarda bulunan Rektörümüz Prof. Dr. Halil İbrahim Zeybek; “Gümüşhane’mizi belki sıfırdan yeniden inşa etmeyeceğiz ama şehirlere de akıllı şehir yaklaşımıyla bir takım iyileştirici müdahalelerde bulunmak gerekiyor. Protokolümüzün asıl amacı da bu. Suudi Arabistan’da, Birleşik Arap Emirlikleri’nde, Hindistan’da, Çin’de sıfırdan akıllı şehirler inşa ediliyor. Biz. Her zaman ifade ediyoruz. Ürettiğimiz bilgiden ilk faydalanacak olan mekân, Gümüşhane şehri, sonra Karadeniz Bölgesi. Son olarak da eğer ürettiğimiz bilgi çok mahirse bütün insanlık diyoruz. Bu amaçla da belediyemizde böyle bir iş birliğini gerçekleştiriyor olmaktan mutlu olduğumuzu ifade etmek istiyorum. Kapımız, gönlümüz her zaman bütün kamu kurumlarımıza açık. Belediyemize de açık farklı uzmanlık alanlarında arkadaşlarımızın düşüncelerine, akademik danışmanlıklarına ihtiyaç duyulduğunda seve seve yardımcı oluyoruz. Ben protokolün hayırlı olmasını diliyorum. Başta Sayın Belediye Başkanımız olmak üzere; Başkan Yardımcımıza, emeği geçen belediyemizin diğer personeline, Edebiyat Fakültemiz Coğrafya Bölümü Başkanına Bölüm Başkan Yardımcımıza Dr. Öğretim Üyesi Fatih Işık ve Anabilim Dalı Başkanı, Bölüm Başkan Yardımcısı Dr. Öğretim Üyesi Selim Erarslan beylere ve emeği geçen Üniversitemizdeki diğer çalışma arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. Protokolümüzün hayırlı uğurlu olmasını diliyorum” sözlerine yer verdi.

Protokolün bilgi birikimlerinin yanı sıra insan kaynağı anlamında da kazanımlar elde etmek amacıyla önemli olduğunu dile getiren Gümüşhane Belediye Başkanı Vedat Soner Başer ise; “Dünya değişiyor, gelişiyor. Teknoloji her geçen gün farklılaşıyor. Bu manada şehrimizi de değişen dünya düzenine ayak uydurmamız gerekiyor. Bunun için tabi insan kaynağı ve bilgi çok çok önemlidir. Şehrimizin de göz bebeği olan Üniversitemiz bu konuda hem insan kaynağı konusunda hem bilgi konusunda gayet yeterli ve dolu. Üniversitemiz, bilgi ve donanım konusunda çok iyi bir seviyede. İnanıyorum ki birçok üniversitede olmayan kaynak bizim Üniversitemizde var. Gerçekten Üniversitemizin ülkemizde önemli bir yeri var. Dünyada da belli bir kategoriye oturmuş bir üniversite. Biz bunu bir şans olarak görüyoruz. Bütün kamu kuruluşlarımız ile enerjilerimizi birleştirmek ve ortak bir paydada buluşmamız noktasında birlikte hareket etmemiz gerektiğine inanıyorum. Bu noktada da ilk adımızı Üniversitemizle birlikte attık. Bu protokolde emeği geçen başta Sayın Rektör hocamız olmak üzere üniversitemizin bütün çalışanlarına şehrim adına çok çok teşekkür ediyorum. İnşallah daha farklı konularda da Üniversitemizin bilgisine, birikimine ve insan kaynağına müracaat edeceğiz. Bu protokolde Üniversitemiz bize tamamen gönüllülük esasıyla hizmet ediyor. Bu çok çok önemlidir. Gönüllü bir şekilde bu bilgileri ve bu hizmeti bizlere verecekler. Bu protokol maddelerinde de yazıyor zaten. Bu gelişimi sağlayan, sağlamasında emeği olan, üniversitemizin bu noktaya gelmesine katkı koyan teşekkür ediyorum. İnşallah hayırlısı olacak. Daha güzel bir şehir, daha yaşanılabilir bir şehir adına ilk adımızı bugün burada attık. İmzaları da attık. Allah hayırlı etsin” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından Gümüşhane Belediye Başkanı Vedat Soner Başer ve Rektörümüz Prof. Dr. Halil İbrahim Zeybek arasında iş birliği protokolü imzalandı.