Rektörümüzün 30 Ağustos Mesajı

Rektörümüzün 30 Ağustos Mesajı

100’üncü yıldönümünü kutladığımız 30 Ağustos Zafer Bayramı dolayısıyla Rektörümüz Prof. Dr. Halil İbrahim Zeybek bir mesaj yayımladı.

Rektörümüz mesajında şu sözlere yer verdi:

“Bugün 100’üncü yıldönümünü kutladığımız Büyük Zafer’in gururunu ve mutluluğunu yaşamaktayız. Bundan 100 yıl önce 30 Ağustos 1922’de Dumlupınar’da Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün başkumandanlığında zaferle sonuçlanan Büyük Taarruz, milletimizin makus talihini yendiği gündür. Büyük Taarruz ve bu taarruzu taçlandıran Başkomutan Meydan Muharebesi, Türk Kurtuluş Savaşı’nın son safhası ve zirvesidir. Türk milletinin vatan sevgisinin, yıkılmaz azim ve iradesinin bir eseri olarak ortaya çıkan bu zaferle sadece vatan toprakları düşmandan kurtarılmamış, aynı zamanda Büyük Önder Atatürk’ün liderliğinde millet iradesine ve egemenliğine dayanan bağımsız Türkiye Cumhuriyeti’nin sağlam temeller üzerinde kuruluş süreci başlatılmıştır. Aradan 100 yıl geçmesine rağmen aynı ruh ile mücadelesine devam eden bir neslin devamı olarak ülkemizin gelişimine katkıda bulunmak için ara vermeden çalışmaya, üretmeye ve yeni vatanperver nesiller yetiştirmeye devam ediyoruz.

Yakın tarihimizde milletimizin bağımsızlığına ve ülkemizin iradesine yönelik başlatılan darbe ve benzeri diğer girişimlere yönelik milletimiz birlikte hareket ederek karşı duruş sergilemiştir. Bugün canı pahasına olsa da bu vatanı korumaya kendini adamış bir neslin yetiştiğini görmek bizleri sevindirirken, bu durumun tohumlarının dün atalarımızın vermiş olduğu mücadelenin sonucunda atıldığının bilincindeyiz. Söz konusu mücadeleler, kazanılan zaferleri bu bakımdan daha anlamlı ve haklı kılmaktadır.

Bu duygu ve düşüncelerle birlikte Büyük Zafer’in 100’üncü yıldönümünü kutlamaktan büyük bir sevinç duyduğumu belirtiyor, başta Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, bu topraklar için canını seve seve feda eden tüm şehit ve gazilerimizi, saygı ve minnetle anıyorum. 30 Ağustos Zafer Bayramımız kutlu olsun.”