Rektörümüzün 19 Mayıs Mesajı

Rektörümüzün 19 Mayıs Mesajı

Rektörümüz Prof. Dr. Halil İbrahim Zeybek, “19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı” dolayısıyla bir kutlama mesaj yayımladı. Rektörümüz mesajında şunları söyledi:
      “19 Mayıs 1919 Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşuna öncülük eden Kurtuluş Savaşı’nın ilk kıvılcımının başlatıldığı tarihtir. Samsun’dan başlayarak tüm Anadolu’ya yayılan bu kıvılcım, bağımsızlık ateşine dönüşerek tüm yurdu sarmıştır. Çok büyük zorluklarla elde edilen bu bağımsızlık ateşinin üzerinden 102 yıl gibi uzunca bir süre geçmesine rağmen, halen ilk günkü gibi taze durmaktadır. Ulusal ve uluslararası camiada bağımsızlık, özgürlük ve ilerlemeyi ilke edinerek, gençleriyle birlikte daima ileriye doğru yürünmesini hedef gösteren Gazi Mustafa Kemal Atatürk, gençlere olan güven ve inancıyla bu kutlu günü gençlerimize armağan etmiştir. İnanıyoruz ki gençlerimiz, akıl ve bilimin yolunda Türkiye Cumhuriyeti’ni daha da ileriye götürecek ve kendilerine gösterilen muasır medeniyet seviyesinin üzerine taşıyacaklardır.
      Türkiye Cumhuriyeti’nin varlığının sonsuza kadar korunmasında, milletimizin birlik ve beraberlik içinde yaşamaya devam etmesinde gençlerimizin ve bizlerin sorumluluğu büyüktür. Ülkemizin çağdaş yarınlara ulaşması; vatanını seven, bilgili ve donanımlı gençler yetiştirmekle mümkündür. Gümüşhane Üniversitesi olarak, dün 19 Mayıs ruhuyla hareket eden kurtuluş mücadelesinde olduğu gibi, bugün de 15 Temmuz’da Türk milletinin göstermiş olduğu şanlı direniş ruhuna sahip olarak nitelikli gençler yetiştirme gayreti içerisindeyiz. Geleceğimizin teminatı gençlerimizin almış oldukları eğitimlerle, büyük hedeflere emin adımlarla ilerleyeceklerine ve kendisine bırakılan emaneti koruyacaklarına olan inancımız sonsuzdur.
      Bu değerli emaneti yaşatmak ve korumak dileğiyle, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutluyor, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm şehit ve gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyorum.”