Rektörümüzün 10 Kasım Mesajı

Rektörümüzün 10 Kasım Mesajı

Rektörümüz Prof. Dr. Halil İbrahim Zeybek, 10 Kasım Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün vefatının 82’nci yıldönümünde yayımladığı anma mesajında şu duygu ve düşüncelere yer verdi:

“Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin ilk Başkanı, Kurtuluş Savaşı’mızın Başkomutanı ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, aramızdan ayrılışının 82’nci yılında Gümüşhane Üniversitesi ailesi olarak sevgi, saygı ve rahmetle anıyoruz. Milli iradeyi hâkim kılan, insan hak ve özgürlüklerini koruma altına alan, adaleti hakkıyla tesis eden, ülkemizin geleceği için pek çok alanda öncü projeleri gerçekleştiren Atatürk, milletimizi çağdaş ülkü ve ilkeler etrafında birleştirmeyi başarmıştır.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün en önemli özelliklerinden birisi, ileri görüşlülüğüdür. Başarılı bir komutan ve devlet adamı olarak ileriyi görme özelliğini kullanan Atatürk, o dönemde pek çok kişinin farkında olmadığı bazı gerçekleri sezmiş, hedeflerini ve tedbirlerini bunlara göre oluşturmuştur. Türkiye Cumhuriyeti, Atatürk’ün vefatından sonra bile yüklendiği misyon ve sergilediği vizyonla, bütün dünyaya güven ve ümit vermeye devam etmiştir.

Bizler, gelişen ekonomimizi ve potansiyelimizi kullanarak Cumhuriyetimizin yüzüncü yılında, güç ve adalet temelinde medeniyet değerleri ile donanmış çok daha güçlü bir Türkiye görmek istiyoruz. Bu yoldan hareketle ilim ordusunun bir neferi olarak milli ve yerli düşünceyle ülkemizin 2023, 2053 ve 2071 hedeflerine ulaşmak için durmadan, yılmadan çalışıyor ve bu yolda emin adımlarla ilerliyoruz. İnanıyorum ki gelişen Türkiye’mizin yüksek ideallerine yönelik atılan her adım, bizleri güçlü ve çağdaş Türkiye hedefine daha da yakınlaştıracaktır. Bu duygu ve düşüncelerle birlikte Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün aramızdan ayrılışının 82’nci yıldönümünde bu vatan için mücadele veren ve şehadete intikal etmiş tüm kahramanlarımızı sevgi, saygı, rahmet ve şükranla anıyorum.”