Rektörümüzden Tercih Sürecinde Olan Öğrencilere Mesaj

Rektörümüzden Tercih Sürecinde Olan Öğrencilere Mesaj

Değerli gençler, sevgili adaylarımız ve aileleri;

 

18-19 Haziran 2022 tarihlerinde Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından 3 ayrı oturumda gerçekleştirilen Yükseköğretim Kurumları Sınavı (2022-YKS) sonuçlarınız açıklandı. Hayallerinize ulaşmak ve bu uğurda eğitim görmek adına uzun uğraşlar verdiğiniz sınavda dileğimiz, idealinizdeki üniversitenize kavuşacak puanı almış olmanızdır. Bu anlamda öncelikle sizleri tebrik ediyor, aldığınız puanların hayırlı olmasını diliyorum.

Geleceğiniz için en doğru kararı verebilme adına gösterdiğiniz gayreti ve çabayı tahmin edebiliyor, şu günlerde tercih yapacağınız üniversite konusunda yaşadığınız heyecanı anlayabiliyorum. Bu nedenle sizlere ülkemizin yükselen marka değeri olan Üniversitemizden, Gümüşhane Üniversitesi’nden bahsetmek istiyorum.

Bir üniversite için eğitim vermenin ötesinde araştırma, keşfetme, gerçeğe ve doğruya ulaşma çabası da oldukça önemlidir. Zira üniversiteler bulundukların bölgenin, yörenin, ilin katma değerini artıracak bir misyona sahiptir. Bu anlamda Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘Her ile bir üniversite’ projesinin en iyi örneklerinden birisi olan Gümüşhane Üniversitesi, siz değerli öğrencilerimizi eğitim öğretimin yanı sıra, geleceğinizi şekillendirecek bilgilerle de donatmaya hazırdır.

Sürekli artan akademik ve idari personeli ile fiziki yapılaşmasını büyük ölçüde tamamlamış, sosyal imkânları ülkemiz ölçeğinde oldukça iyi bir Üniversite olmanın gururunu yaşıyoruz. Bilim ve teknoloji ile kültür, sanat, sosyal hayat alanlarında üretici bir öğretimi önceleyen, değer üreten ve paylaşan bir Üniversite olan Gümüşhane Üniversitemiz; 2022 yılı itibariyle 1 Lisansüstü Eğitim Enstitüsü, 7 Fakülte, 2 Yüksekokul, 10 Meslek Yüksekokulu, 11 Uygulama ve Araştırma Merkezi ile 11 Koordinatörlükten oluşmakta ve 20 bine yakın öğrencisiyle eğitim öğretim hayatını sürdürmektedir. Üniversitemizde hali hazırda 41 ülkeden toplam 400 uluslararası öğrenci eğitim-öğretim görüyor. Fiziki yapılaşmasını tamamlayan Üniversitemiz, eğitim öğretim kalitesini her geçen gün daha da artırıyor ve dünya üniversiteleri arasında daha çok görünür oluyor. Her yıl yapılan uluslararası değerlendirmelerde Üniversitemizin dünya sıralamaları içerisinde sürekli bir yükselişte olduğunu gönül rahatlığı ile ifade edebilirim.

Sevgili Öğrencilerimizin Kıymetli Aileleri;

Dünyamızın içinde bulunduğu bu dönemde, üniversiteler ciddi bir biçimde varoluş amaçlarını gerçekleştirmek için değişimin ve dönüşümün öncüsü olma yolunda ilerliyorlar. Bu doğrultuda Gümüşhane Üniversitesi olarak, ülkemizin çatısı altında özel ve gönüllü kuruluşlarla gerçekleştirdiğimiz iş birlikleriyle ülkemizi daha parlak bir geleceğe taşıyacak genç neslimizin en iyi biçimde yetiştirilmesini hedefliyoruz. Gümüşhane Üniversitesi 14 yıllık genç bir üniversite olmasına rağmen, adını dünya üniversiteleri sıralamasına yazdırmış, verdiği eğitimlerle de her yıl sayısız ödüller alarak bölgenin ve ülkemizin yükselen marka değeri olmuştur. Birincil önceliği öğrencilerin başarısı ve kendilerini en iyi biçimde geliştirmeleri olan Üniversitemiz, günümüzde yüksek talep gören alanların güçlü bir yansıması olan akademik programlarımız, basılı ve elektronik kaynaklarla zenginleşen kütüphanemiz, konferans salonumuz ve genç dinamik akademik kadromuz ile öğrencilerimizin başarı basamaklarını tırmanması ve gelişmeleri için yoğun bir çaba sarf ediyor. Üniversitemizde Erasmus+, Farabi ve Mevlâna gibi öğrenci değişim programlarıyla öğrencilerimize yurt içi ve yurt dışında farklı kültürlerde eğitim görme fırsatı tanınıyor, dünyanın farklı coğrafyalarından çok sayıda yabancı öğrencimiz de sunduğumuz nitelikli eğitimden yararlanmaya devam ediyor. Kampüsümüzde öğrencilerimizin boş zamanlarını en verimli şekilde kullanmaları için oluşturulan uygulama birimleri ve laboratuvarlar başta olmak üzere açık ve kapalı spor salonları, tenis kortları, yarı olimpik yüzme havuzu ve sosyal tesisler gibi sosyal imkânların sağlandığı alanlar bulunuyor. Ülkemizin en toplu kampüsüne sahip Üniversitemizde öğrencilerimiz barınma, güvenlik ve yemek gibi temel ihtiyaçlarını en iyi ve kolay şekilde temin edebiliyor, kampüsümüze yürüme mesafesinde bulunan özel ve devlet yurtlarında herhangi bir barınma sorunu yaşamadan kalabiliyor. Değerli öğrencilerimizi sorgulayan, araştıran, yenilikçi ve girişimci olmaları yolunda yönlendiren bir anlayışa sahibiz. Şehir–Üniversite bütünleşmesini ve kaynaşmasını yakalamış butik bir üniversite özelliği taşıyan Gümüşhane Üniversitesi’nde öğrencilerimizin aile sıcaklığı ortamında eğitim-öğretimlerine devam edeceklerine olan inancımız sonsuz. Öğrencilerimiz yerleşmiş oldukları bölümlerden ve programlardan hem en iyi donanımlarla mezun olacak hem de mezuniyet sonrası gerek istihdam noktasında gerekse de hayatlarının bundan sonraki kısımlarında burada edindikleri bilgi birikimlerinin ve edinimlerinin yansımalarını görecekler.

Kısa sürede önemli bir aşama kaydeden Üniversitemizde sizler de kendinizi aile ortamında hissedecek, aldığınız eğitimler, katıldığınız aktivitelerle mesleğiniz açısından önemli bir aşama kaydedeceksiniz. Hayat bir yarıştır, bu yarışta kazanabilmek için kendinizi bolca geliştirmeli, ideallerinizi ve planlamalarınızı en iyi şekilde yapmalısınız. Bu anlamda Gümüşhane Üniversitesi ailesi olarak sizleri gelişmeye ve geliştirmeye, bu büyük ailenin bir parçası olmaya davet ediyoruz. Bundan sonraki yaşamınızda sizlere başarılar diliyor, sizleri Gümüşhane Üniversitesi ailesinin bir parçası olmaya davet ediyorum.

 

Prof. Dr. Halil İbrahim ZEYBEK
Gümüşhane Üniversitesi Rektörü

Message from our Rector to Prospective Students

Dear young people, respected prospective students and their families;

The results of the Higher Education Institutions Exam (2022-YKS), which was held in 3 separate sessions by the Center for Assessment Selection and Placement (ÖSYM) on 18-19 June 2022, were announced. In the exam where you have made long efforts to reach your dreams and to be educated for this purpose, our wish is that you have received the score to reach your ideal university. In this sense, first of all, I would like to congratulate you on your scores.

I can guess the effort you have made to make the right decision for your future, and I can understand the excitement you have been experiencing about the university you will choose these days. For this reason, I would like to tell you about our University, Gümüşhane University, which is the rising brand value of our country.

For a university, research, exploration, and efforts to achieve truth are also very essential, beyond teaching. Moreover, universities have a mission that will increase the added value of the region and province they are located in. In this sense, Gümüşhane University, which is one of the best examples of our President Recep Tayyip Erdoğan's ‘A University in Each City’ project, is ready to equip our esteemed students with information that will shape their future as well as education.

With its ever-increasing academic and administrative staff, we are proud to be a very good university with greatly completed physical structure and social opportunities on the scale of our country. Gümüşhane University, which generates value, shares it, and prioritizes a productive education in the fields of science and technology, culture, art and social life, consists of 1 Graduate Education Institute, 7 Faculties, 2 Schools, 10 Vocational Schools, 11 Application and Research Centers and 11 Coordinatorships and continues its education life with nearly 20 thousand students as of 2022. A total of 400 international students from 41 countries are currently studying at our university. Our University, which has completed its physical structuring, is increasing the quality of education and training day by day and becoming more visible among the universities of the world. I can confidently state that our University is constantly on the rise among the world rankings in the international evaluations made every year.

Dear Families;

In the current period, universities have been on the way to being the pioneer of change and transformation in order to realize their existence goals seriously. In this respect, Gümüşhane University aims to raise our young generation in the best way that will carry our country to a brighter future with the collaborations we have carried out with private and voluntary organizations under the roof of our country. Although Gümüşhane University has been a 14-year-old university, it has put its name in the ranking of world universities, and with its quality education, it has received numerous awards every year and has become a rising brand value in the region and our country. Our University, the priority of which is the success of students and their development in the best way, makes an intensive effort for our students to climb the ladder of success and develop with academic programs, which are a strong reflection of the areas of high demand today, a library enriched with printed and electronic resources, a conference hall, and young dynamic academic staff. In our university, our students are given the opportunity to study in different cultures at home and abroad with student exchange programs such as Erasmus+, Farabi and Mevlana, and many foreign students from different geographies continue to benefit from the qualified education we offer. Our campus offers social facilities such as indoor and outdoor sports halls, tennis courts, and semi-olympic swimming pool; especially the application units and laboratories founded for our students to use their leisure time in the most efficient way. In our university, which has the most collective campus in our country, our students can meet their basic needs such as sheltering, security, and food in the best and easiest way, and they can stay in private and state dormitories within walking distance of our campus without any housing problems. We have an understanding that guides our esteemed students to be questioning, researching, innovative and entrepreneurial individuals. At Gümüşhane University, which is a boutique university that has achieved city-university integration, we believe that our students will continue their education in a warm family atmosphere. Our students will graduate from the departments and programs they have enrolled in with the best qualifications and will see the reflections of their knowledge and acquisitions both at the point of employment and in the following parts of their lives.

In our University, which has made a wide stride in a short time, you will also feel yourself in a family atmosphere, and make an important progress in terms of your profession with the training you receive and the activities you participate in. Life is a race, and to win in this race, you must improve yourself abundantly and work for your ideals and plans in the best way. In this sense, as the family of Gümüşhane University, we invite you to develop and be a part of this large family. I wish you success in your future life and invite you to be a member of the Gümüşhane University family.

 

Prof. Dr. Halil İbrahim ZEYBEK

Rector  Gümüşhane University

 

رسالة من رئيس الجامعة إلى الطلاب في عملية الترجيح

شبابنا ومرشحونا الأعزاء وأسرهم؛

بمناسبة الإعلان عن امتحان مؤسسات التعليم العالي (2022-YKS) ، الذي عقد في 3 جلسات منفصلة من قبل مركز اختيار الطلاب وتوزيعهم (ÖSYM) في 18-19 يونيو 2022، نتمنى أن تكون قد حصلت على درجة في الامتحان تؤهلك إلى جامعتك التي تتمناها، حيث يمكنك أن تجتهد  لتحقيق أحلامك والدراسة من أجل الوصول لهدفك. بهذا المعنى، أولاً وقبل كل شيء، أهنئكم وأتمنى لكم حظًا سعيدًا مع درجاتكم.

يمكنني تقدير الجهد الذي تبذلونه في اتخاذ القرار الصحيح لمستقبلكم، ويمكنني أن أفهم حماسكم بشأن الجامعة التي ستختارونها هذه الأيام. لهذا السبب، أود أن أخبركم عن جامعتنا، جامعة جوموشانه، ذات علامات التقييم المتزايد  في بلدنا.

بالنسبة للجامعة، فبالإضافة إلى توفير التعليم والبحث والاكتشاف والجهد للوصول إلى الحقيقة فإن مهمة الجامعات هي زيادة القيمة المضافة للمنطقة والمدينة التي توجد فيها. بهذا المعنى، فإن جامعة جوموشانه، -التي تعد واحدة من أفضل الأمثلة على مشروع الرئيس رجب طيب أردوغان "جامعة لكل مدينة ''- على استعداد لتزويدكم يا طلابنا الكرام ، بالعلم والتعليم  الذي سيشكل مستقبلكم.

نحن فخورون بكوننا جامعة اكتملت بنيتها المادية إلى حد كبير من خلال طاقمها الأكاديمي والإداري المتزايد باستمرار، ومرافقها الاجتماعية جيدة جدًا على نطاق بلدنا. جامعة جُمُشهانه وهي جامعة تعطي الأولوية للتعليم الإنتاجي في مجالات العلوم والتكنولوجيا والثقافة والفن والحياة الاجتماعية، تنتج وتشارك القيمة؛ فبحلول عام 2022، أصبحت تضم  معهدا للدراسات العليا، و 7 كليات، ومدرستين للتعليم العالي، و 10 مدارس مهنية ، و 11 مركزًا للبحث والتطبيق، و 11 منسقًا، وتواصل حياتها التعليمية مع ما يقرب من 20 ألف طالب. ما مجموعه 400 طالب دولي من 41 دولة يدرسون حاليًا في جامعتنا. بعد الانتهاء من هيكلها المادي، تزيد جامعتنا من جودة التعليم يومًا بعد يوم وتصبح أكثر وضوحًا بين جامعات العالم.

عائلات طلابنا الأعزاء ؛

في هذه الفترة التي نحياها فيها عالمنا ، تسير الجامعات بجدية في طريقها لتكون رائدة التغيير والتحول من أجل تحقيق أهداف وجودها. في هذا الاتجاه، بصفتنا جامعة جُمُشهانه، نهدف إلى تربية جيلنا الشاب بأفضل طريقة من شأنها أن تنقل بلدنا إلى مستقبل أكثر إشراقًا من خلال التعاون الذي قمنا به مع المنظمات الخاصة والتطوعية برعاية دولتنا. على الرغم من أن جامعة جُمُشهانه هي جامعة شابة عمرها 14 عامًا، فقد صنعت اسمها في تصنيفات الجامعات العالمية وأصبحت ذات ترتيب متزايد في المنطقة وبلدنا من خلال تلقي العديد من الجوائز كل عام مع الدورات التدريبية التي تقدمها. تتمثل أولويات جامعتنا الأساسية في نجاح الطلاب وأفضل تنمية ذاتية لهم، تعد برامجنا الأكاديمية انعكاسًا قويًا للمجالات التي يزداد الطلب عليها اليوم، مكتبتنا العامرة بالموارد المطبوعة والإلكترونية، وقاعة المؤتمرات لدينا، والموظفين الأكاديميين الشباب لدينا يبذلون جهدًا مكثفًا لطلابنا لتسلق سلم النجاح والتطور. في جامعتنا يتم منح طلابنا الفرصة للدراسة في ثقافات مختلفة في الداخل والخارج من خلال برامج تبادل الطلاب مثل Erasmus و Farabi و Mevlana، ويستمر العديد من الطلاب الأجانب من مختلف المناطق الجغرافية في العالم في الاستفادة من التعليم الجيد الذي نقدمه. في حرمنا الجامعي، توجد مناطق يتم فيها توفير المرافق الاجتماعية مثل القاعات الرياضية الداخلية والخارجية وملاعب التنس والمسبح الأولمبي والمرافق الاجتماعية ، وخاصة وحدات التطبيق والمختبرات التي تم إنشاؤها لطلابنا لقضاء أوقات فراغهم بأفضل ما يمكن. في جامعتنا التي تضم أكبر حرم جامعي في بلدنا، يمكن لطلابنا توفير احتياجاتهم الأساسية مثل الإقامة والأمن والطعام بأفضل وأسهل طريقة، ويمكنهم الإقامة في مساكن الطلاب الخاصة والعامة على مسافة قريبة من حرمنا الجامعي دون مواجهة أي مشاكل في الإقامة. ندفع طلابنا الكرام للتساؤل والبحث والتحلي بالابتكار وريادة الأعمال. نعتقد أن طلابنا سيواصلون تعليمهم في جو من الدفء العائلي في جامعة جُمُشهانه ، التي تتميز بخصائص حققت التكامل والانصهار بين الجامعة و المدينة.

في جامعتنا، التي حققت تقدمًا مهمًا في وقت قصير ، ستشعر وكأنك في بيئة عائلية وستحرز تقدمًا مهمًا فيما يتعلق بمهنتك من خلال التدريبات التي تتلقاها والأنشطة التي تشارك فيها. الحياة عبارة عن سباق ومن أجل الفوز في هذا السباق، يجب أن تطور نفسك باستمرار، وأن تحقق أهدافك وطموحاتك  وتخطط بأفضل طريقة. بصفتنا عائلة جامعة جُمُشهانه، ندعوك للتطوير والتطور، وأن تكون جزءًا من هذه العائلة الكبيرة. أتمنى لك النجاح في حياتك المستقبلية وأدعوك لتكون جزءًا من عائلة جامعة جُمُشهانه.

 

أ. د. خليل ابراهيم زيبك

 

رئيس جامعة جُمُشهانه