Mülteci Çocuk ve Eğitim Hakkı Semineri Gerçekleştirildi

Mülteci Çocuk ve Eğitim Hakkı Semineri Gerçekleştirildi

Kasım ayı Çocuk Hakları Günü kapsamında Üniversitemiz Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Sosyal Hizmet ve Danışmanlık Bölümü tarafından gerçekleştirilen etkinliklerin ikincisi “Mülteci Çocuk ve Eğitim Hakkı” adlı seminer oldu. 

Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Çok Amaçlı Salonda gerçekleştirilen seminere Adıyaman Üniversitesi’nden Dr. Öğr Üyesi Ayşe Duran Yılmaz çevrim içi olarak katıldı. Uzaktan bağlantı yoluyla gerçekleştirilen seminerde Mülteci Çocuk ve Eğitim Hakkı konusu elle alındı. Dr. Öğr. Üyesi Ayşe Duran Yılmaz gerçekleştirdiği sunumunda konu ile ilgili saha tecrübeleri, projeleri, yaptığı akademik çalışmalar ve çadırkent ziyaretleri hakkında bilgiler verdi. UNICEF’in Haziran 2022 verilerine göre, yaklaşık olarak 37 milyon çocuğun yerinden edildiği bilgisini paylaşan Dr. Öğr Üyesi Yılmaz; “Bu sayı iklim, çevresel felaketler nedeniyle yerinden edilen ve Ukrayna’daki savaş yüzünden yerinden edilen çocukları kapsamamaktadır. Mülteci nüfusu son on yılda iki kattan fazla arttı ve çocuklar toplamın neredeyse yarısını oluşturuyor. Çocukların 3,9 milyonu Sahra Altı Afrika’da, 2,6 milyonu Avrupa ve Orta Asya’da ve 1,4 milyonu ise Orta Doğu ve Kuzey Afrika’da yaşıyor” diyerek eğitimin her çocuğun hakkı olduğunu söyledi. Saha gezileri ve Çadırkent ziyaretlerine yönelik görüntülerle zenginleşen sunum, öğrenciler tarafından yoğun ilgi gördü. 

Konuk katılımcıya değerli sunumundan ve gerçekleştirmiş olduğu çalışmalarından dolayı teşekkür eden Rektörümüz Prof. Dr. Halil İbrahim Zeybek; “Günümüzde savaşların ve çatışmaların yoğunlaşmasıyla birlikte mülteci sorunu da artmaya başladı. Alıştıkları kültürden, ülkelerinden, evlerinden koparak göç etmek zorunda kalan mülteci çocukların ise göç ettikleri ülkelerde çok büyük zorluklarla karşılaştıklarını görüyoruz. İşte bu zorluklardan en önemlisi ve acil olanı da mülteci çocukların eğitimi ve bu eğitim sistemine adaptasyonudur. Bu durum öncelikli olarak çözülmesi gereken sorunların başında gelmektedir. Dünya barışının tesisi için kurulmuş olan birçok uluslararası kurumun bu alanda zaman zaman yetersiz kaldığı günümüzde, üniversiteler olarak bizlerin asli görevi bir kez daha ön plana çıkmaktadır. Bu tür bilimsel etkinlikler ve uluslararası iş birlikleriyle sorunların çözümüne katkı sağlayabileceğimize inanıyorum. Bu nedenle ‘Eğitim Her Çocuğun Hakkıdır’ misyonuyla gerçekleştirilen ‘Mülteci Çocuk ve Eğitim Hakkı’ adlı seminere değerli katkılarından dolayı Adıyaman Üniversitesi’nden Dr. Öğr Üyesi Ayşe Duran Yılmaz’a ve seminerin gerçekleştirilmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” 
  • Gösterim 205
  • Toplam 3
Diğer Haber ve Duyurlar
Ekli Dosyalar
Dosya Eki Bulunamadı!