İletişim Fakültesi “Levanten” Filmi ile Finalde

İletişim Fakültesi “Levanten” Filmi ile Finalde

Üniversitemiz İletişim Fakültesi uygulama birimi Gümüşhane Film Atölyesi (GÜFA) bünyesinde ve yüksek lisans öğrencimiz Efe Can Aktaşlı’nın yönetmenliğinde hazırlanan, “Levanten” isimli belgesel film, Uluslararası 8. Kayseri Altın Çınar Film Festivali’nde finale kaldı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı destekleriyle Anadolu Sinemacılar Derneği tarafından düzenlenen Kayseri Altın Çınar Film Festivali, sinemadan aldığı ilhamla 29-31 Ekim 2020 tarihlerinde yeni normale uygun biçimde “çevrimiçi” olarak sekizinci kez sinemaseverlerle buluşacak. 238 film başvurduğu festivalin yarışma kısmında, “Ulusal Belgesel Film” kategorisinde 10, “Ulusal Kısa Film” kategorisinde de 10 film yarışacak.

Çekimleri İzmir’de tamamlanan ve kökenleri Avrupa olan, İzmir’de doğmuş Levantenlerin hayatlarını ve kültürlerini anlatan film, Uluslararası 8. Kayseri Altın Çınar Film Festivali’nde “Ulusal Belgesel Film” kategorisinde finale kalarak ilk 10 film arasına girme başarısını gösterdi.

Öğrencimiz ve İletişim Fakültesi uygulama birimlerimizi başarılarından dolayı kutlayan Rektörümüz Prof. Dr. Halil İbrahim Zeybek şunları söyledi: “Üniversitemiz İletişim Fakültesi bünyesi içerisinde faaliyetlerini gösteren uygulama birimlerimiz her yıl bizlere birbirinden değerli ödüller kazandırmaktadır. Gümüşhane Film Atölyesi (GÜFA) tarafından çekilen belgesel filmlerde ulusal ve uluslararası birçok yarışmada finale kalarak üniversitemizi gururlandırmaya devam ediyor. Son olarak da üniversitemiz Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümü mezunumuz ve yüksek lisans öğrencimiz Efe Can Aktaşlı’nın yönetmenliğini yaptığı ‘Levanten’ isimli belgesel filmin bu başarısı yer almaktadır. Levanten filmi daha öncesinde de 18. Uluslararası Çevre Film Festivali’nde ön elemeyi geçerek finale kalma başarısını göstermişti. 8. Kayseri Altın Çınar Film Festivali’nde de finale kalma başarısı göstermesi bizleri bir hayli sevindirdi. Kendisini bu başarısından dolayı kutluyorum. Her zaman dile getirdiğimiz gibi İletişim Fakültemiz hem üniversitemizin hem de ilimizin dışa açılan penceresi ve gülen yüzüdür. Bu nedenle de böyle bir fakültemizin varlığından, proje tabanlı çalışan öğretim elemanlarımız ve değerli öğrencilerimize sahip olmaktan çok mutluyuz. İnanıyorum ki her yıl hep birlikte çalışarak hali hazırda olduğu gibi Türkiye’nin seçkin İletişim Fakültelerinden birisi olmaya devam edeceğiz. Yeni başarılar ve yeni ödüller temennisi ile birlikte ‘Levanten’ isimli belgesel filmi ile finale kalan öğrencimiz Efe Can Aktaşlı’yı kutlarken, filmde emeği geçen tüm hocalarımıza ve idari personelimize de teşekkür ediyorum.”

  • Gösterim 879
  • Toplam 2