5. Türk Dünyası Belgesel Film Festivali Ödül Töreni Gerçekleştirildi

5. Türk Dünyası Belgesel Film Festivali Ödül Töreni Gerçekleştirildi

Üniversitemizin de proje ortağı olduğu 5. Türk Dünyası Belgesel Film Festivali Ödül Töreni “9 Ülke 9 Şehir Bir Festival” sloganı ile Osmaniye Ticaret ve Sanayi Odası Devlet Bahçeli Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi.

Türk Dünyası Gazeteciler Federasyonu’nun öncülüğünde devlet kuruluşları, üniversiteler, meslek örgütlerinin proje ortaklığı ve destekleri ile bu sene 5’incisi düzenlenen Türk Dünyası Belgesel Film Festivali’nin profesyonel ve öğrenci kategorilerinde ödül alan filmler belli oldu. Üniversitemiz İletişim Fakültesi Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Burak Türten, 5. Türk Dünyası Belgesel Film Festivali, Uluslararası Belgesel Yarışmasında Ön Jüri Üyesi ve Öğrenci Belgesel Film Yarışması jüri üyesi olarak görev aldı.

Proje ortağı olduğumuz festivalde Halkla İlişkiler ve Tanıtım Anabilim Dalı yüksek lisans öğrencimiz Hasan Erdoğmuş’un yönetmenliğini üstlendiği ve Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü tarafından desteklenen “Merkeb-i Mesai” isimli belgesel filmi, Festival Tertip Komitesi Özel Ödülü’ne layık görüldü. Aynı film, geçtiğimiz günlerde de 20. Uluslararası Frankfurt Türk Filmleri festivalinde finale kalma başarısı göstermişti. Öğrencimiz Hasan Erdoğmuş’a ödülü Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Türk tarafından takdim edildi.

Törene gönderdiği bir video mesajı ile katılan Rektörümüz Prof. Dr. Halil İbrahim Zeybek, mesajında şunları söyledi: “Gümüşhane Üniversitesi olarak Türk Dünyası Gazeteciler Federasyonu ile Türk Dünyası Kültür, Sanat ve Sinema Vakfı tarafından düzenlenen bu anlamlı ve başarılı projenin bir ortağı olmaktan gurur duyduğumuzu belirtmek istiyorum. Halen devam eden COVİD-19 Salgını münasebetiyle güzide şehrimiz Osmaniye’de düzenlenen ödül törenine katılamamanın üzüntüsünü yaşıyoruz. Yarışmaya katılan ve ödül alan bütün eser sahiplerini canı gönülden kutluyorum. Festivalin düzenlenmesinde emeği geçen başta düzenleme kurulu başkanımız Sayın Menderes Demir’e, Dış İlişkiler Koordinatörü Sayın Bayram Muhammedov’a ve Genel Sekreterimiz Sayın Erdoğan Erdoğdu beye, proje ortaklarına, destekleyen ve emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. Bir sonraki ödül törenini de Gümüşhane ilimizde düzenlemekten mutluluk duyacağımızı belirtiyor, hepinizi saygıyla selamlıyorum.”

Profesyonel Belgesel Film Yarışması

5. Türk Dünyası Belgesel Film Festivali, Uluslararası Belgesel Film Yarışmasında Ana Jüri Başkanı; Sinema Sanatçısı ve SESAM Başkanı Engin Çağlar (Türkiye), Jüri Üyeleri; Selçuk Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Yönetmen Aytekin Can (Türkiye), Yönetmen Bulat Yusupov (Başkurdistan), Yönetmen Eduard Novikov (Yakutistan), Yakın Doğu Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Yönetmen Fevzi Kasap (KKTC), Yapımcı ve Yönetmen Hakan Yusufogluları (Türkiye), Yapımcı ve Yönetmen Mesut Erbaş (Türkiye), Yapımcı ve Yönetmen Murat Uygur (Türkiye), Yönetmen Nizami Abbas (Azerbaycan), Yönetmen Raşid Malikov (Özbekistan), Yönetmen Salavat Yuzeev (Tataristan), Yönetmen Satıbaldı Tekeyev (Kazakistan), Yönetmen Temirbek Birnazarov (Kırgızistan), Yapımcı ve Yönetmen (TRT) Yunus Emre Tekin (Türkiye), Yury Kuroçka (Hakasya) ödül alan filmleri belirledi. Profesyonel Belgesel Film Yarışması’nda ödül alan filmler ve yönetmenleri şöyle:

 

Birincilik Ödülü: Teacher / Öğretmen / 2019 / Ibadylla Adjibaev / 00:23:57 / Kırgızistan

İkincilik Ödülü: Diş Ağrısı / Toothache / 2019 / Özer Kesemen / 00:24:43 / Türkiye

Üçüncülük Ödülü: Hapıtlar / Hapyts / 2016 / Veli Seyadi / 00:31:28 / Azerbaycan

Şems / Sems / 2020 / Mehmet Can Bindal / 00:19:55 / Türkiye

Özel Ödüller

Dumanlı Sərhəd / The Foggy Border / 2018 / Atbin Hosseini / 00:35:32 / İran

Suzuk Ota / Beloved Father / 2019 / Murod Odilov / 00:28:45 / Özbekistan

Öğrenci Belgesel Film Yarışması

5. Türk Dünyası Belgesel Film Festivali, Uluslararası Öğrenci Belgesel Yarışmasında Ana Jüri Başkanı; Adıyaman Üniversitesi’nden Akademisyen Prof.Dr. Şehrabanı Allahverdiyeva (Türkiye), Jüri Üyeleri; Yönetmen ve Yapımcı Alihan Erbaş (Türkiye), Jurgan Medeniyet ve Sanat Akademisi Sinema Bölüm Başkanı Doç.Dr. Asya Baigozhina (Kırgızistan), Yozgat Bozok Üniversitesi’nden Akademisyen Batuhan Kalaycı (Türkiye), Gümüşhane Üniversitesi’nden Akademisyen Burak Türten (Türkiye), Al Farabi Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Dauren Dusebayev (Kırgızistan), Gümüşhane Üniversitesi, TRT AVAZ Yayın Tasarımcısı ve Görsel Yönetmen Erkan Baysal (Türkiye), Sinema Araştırmacısı ve Görüntü Yönetmeni Hayri Çölaşan (Türkiye), Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Öğretim Elemanı Memduh Yağmur (Türkiye), Kırgızistan Türkiye Manas Üniversitesi’nden Akademisyen Doç. Dr. Stambulbek Mambetaliyev (Kazakistan), Azerbaycan Devlet Medeniyet ve İnce Sanat Üniversitesi’nden Akademisyen Süreyya Azizova (Azerbaycan), Amasya Üniversitesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürü ve Halk Bilimci Timur Yılmaz (Türkiye), Yakın Doğu Üniversitesi’nden Akademisyen Zeyde Yalıner Önek (KKTC), ödül alan filmleri belirledi.

Öğrenci Belgesel Film Yarışması’nın derece alan filmleri ve yönetmenleri şöyle:

Birincilik Ödülü: Oyuncakçı Saklı Yadigarlar / 2020 / Yağmur Kartal / 00:45:15 / Türkiye

İkincilik Ödülü: Memtevri (Yaylacı) / Transhumant / 2019 / Fatih Ertekin / 00:19:48 / Türkiye

Üçüncülük Ödülü: Hayal / 2020 / Çıngız Samudin Uulu / 00:17:00 / Kırgızistan ile Dancing in the Corner / 2020 / Sungatullin Sultan Zufarovich / 00:14:59 / Tataristan

Özel Ödüller:

Jüri Kültür Sanat Özel Ödülü; Craftsman (Usta) / Arailym Zhetkergen / Kazakistan. Festival Tertip Komitesi Özel Ödülü; Merkeb - i Mesai / Donkeys Work / 2020 / Hasan Erdoğmuş / 00:18:17 / Türkiye

  • Gösterim 1051
  • Toplam 7