Rektörümüz KMÜ’yü Ziyaret Etti

Rektörümüz KMÜ’yü Ziyaret Etti

Rektörümüz Prof. Dr. Halil İbrahim Zeybek, Rektör Prof. Dr. Mehmet Akgül’ün davetlisi olarak Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi’ni ziyaret etti.
KMÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Akgül’ün davetlisi olarak Karaman’a giden ve aralarında Rektörümüz Prof. Dr. Halil İbrahim Zeybek’in de bulunduğu 12 üniversitenin Rektörü, Rektör Prof. Dr. Mehmet Akgül’ün ev sahipliğinde bir dizi programa katıldı. Ana konusunun ‘Tematik Üniversite’ olarak belirlendiği ziyarette, 12 üniversite Rektörü KMÜ Senato Odası’nda değerlendirmelerde bulundu. Değerlendirme toplantısı Rektör Akgül’ün açılış konuşması ile başladı.
Rektör Akgül, üniversite rektörlerini Karaman’da ağırlamaktan duyduğu mutluluğu “Kurumlar arası ortak çalışmalar, kurumların gelişimi ve bilgi paylaşımı açısından çok önemli bir etkendir. Üniversitelerimizin rektörlerini burada ağırlayarak gerek üniversitelerimizin yapmış olduğu çalışmalar hakkında aydınlanacağız gerekse Karaman’ı sosyal, kültürel ve tarihi özellikleri ile misafirlerimize tanıtmış olacağız” sözleriyle dile getirdi.
Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi’ni ziyaret eden 12 üniversitenin Rektörlerine KMÜ’nün kuruluşu ve gelişimi hakkında bilgilerin aktarıldığı toplantı, Uluslararası Rumi Medeniyetler Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Bilal Kuşpınar'ın ‘Mevlana’nın Felsefesi’ konulu sunumu ile devam etti. Prof. Dr. Kuşpınar, İslam dünyasında ve Batı dünyasında Mevlâna ile ilgili düşünürlerin sözlerinden örnekler vererek, “Mevlâna, İslam’ın engin ilim ve irfan hazinesini ve güzel ahlakını kendine özgü samimi ifadeleriyle aktaran sufi bir filozoftur” açıklamasında bulundu. 
Rektörümüz ziyarete katılan diğer heyet üyeleri ile birlikte daha sonra Karaman Valisi Fahri Meral’i makamında ziyaret ederek şehir merkezinde tarihi ve kültürel mekânları gezdi. Nalıncılar Kültür Evi ziyaretinin ardından okçuluk gösterisi ve ney dinletisine katılan Rektörümüz, KMÜ halk oyunları ekibinin gösterisi ve halk müziği dinletisi eşliğinde akşam yemeğinde buluştu. Üç gün süren toplantıların ilk günü, yapılan görüşme ve hediye takdimleri ile son buldu. İlk günün ardından katılım sağlayan Rektörler, toplantının ikinci bölümü için Ermenek’e geçti. Program, Ermenek Meslek Yüksekokulunun ziyaret edilmesi ve Ermenek Belediye Başkanı Atilla Zorlu’nun da iştirak ettiği değerlendirme toplantısı ile devam etti. Değerlendirme toplantısı sonrası Zeyve Pazarı gezisi, Tol Medrese ve Ulu Camii ziyareti ile program sona erdi.
Yaptığı ziyarette bir dizi incelemelerde bulunan Rektörümüz Prof. Dr. Halil İbrahim Zeybek, “Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet Akgül’ün davetlisi olarak kendisine ziyarette bulunduk. Yaptığımız ziyaretler neticesinde üniversitelerimiz arası ortak iş birliği, bilim ve iş dünyasına donanımlı ve birden fazla uzmanlık alanına sahip gençler yetiştirme konularında görüşler aldık. Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Rektörümüz Prof. Dr. Vatan Karakaya’nın ‘Bölgesel Kalkınma ve İhtisaslaşma Projeleri’ konulu yaptığı bir sunum üzerinden üniversitelerimizin bu proje kapsamında bölgesel kalkınmaya olan etkilerini tartıştık. Üniversiteler giderek artan bir şekilde bölgesel ve ulusal ekonomiler için önemli bir üretim faktörüdür. Bu projenin yürümesinde birçok paydaşın uyum içinde çalışmasının çok ciddi önemi ve katkısı vardır. Bizler açısından çok verimli bir ziyaret oldu. Ziyaretin gerçekleştirilmesinde ev sahipliği yapan KMÜ Rektörü Prof. Dr. Sayın Mehmet Akgül’e ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” şeklinde açıklamalarda bulundu.
KMÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Akgül’ün davetlisi olarak Rektörümüz Prof. Dr. Halil İbrahim Zeybek ile birlikte Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Abdulhalik Karabulut, Ardahan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Biber, Artvin Çoruh Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fahrettin Tilki, Batman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aydın Durmuş,  Bitlis Eren Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erdal Necip Yardım, Hakkâri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Pakiş, İzmir Demokrasi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bedriye Tunçsiper, Kırklareli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bülent Şengörür, Kilis 7 Aralık Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Doğan Karacoşkun, Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Türk, Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya ve Uluslararası Rumi Medeniyetler Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Bilal Kuşpınar Karaman’a gelerek gerçekleştirilen programa katılım sağladılar.
  • Gösterim 710
  • Toplam 8